We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jonsbo TR03-A BLACK computer case Cube
SKU
TR03-A BLACK
Login for pricing
In Stock
SSD, HDD, PCI-E x 7, ITX, M-ATX, ATX, ATX PS2, steel, Tempered Glass Plate, USB3.0, UCB C, 15kg, black
Category: Cases
| Form factor | Cube |
|---|---|
| Type | PC |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX,ITX,Micro ATX |
| SKU | TR03-A BLACK |
| EAN | 6970620550053 |
| Manufacturer | Jonsbo |
| Availability | In Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Side window | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 46 cm |
| Maximum PSU length | 18.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Cube |
| Material | |
| Material | Steel |
| Ergonomics | |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | Steel |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Supported motherboard form factors | ATX, ITX, micro ATX |
| Side window | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 46 cm |
| Maximum PSU length | 18.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Cube |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Cooling | |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 2 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Top fans installed | 1x 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 1 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 238 mm |
| Depth | 683 mm |
| Height | 595 mm |
| Weight | 15 kg |
You may also be interested in
| Product |
Jonsbo TR03-A BLACK computer case Cube
Login for pricing
|
Recommended
Phanteks Evolv X Midi Tower Black
Login for pricing
|
New
Jonsbo MOD3-White/window Open-Air Full...
Login for pricing
|
Bestseller
Phanteks ENTHOO PRO 2 Full Tower Black
Login for pricing
|
Popular
Jonsbo MOD3-Grey/window Open-Air Full...
Login for pricing
|
Jonsbo TR03 Silver aluminium front pan...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
TR03-A BLACK
|
PH-ES518XTG_DBK01
|
MOD3 WHITE
|
PH-ES620PTG_DBK01
|
MOD3 GREY
|
TR03-A SILVER
|
| Manufacturer |
Jonsbo
|
Phanteks
|
Jonsbo
|
Phanteks
|
Jonsbo
|
Jonsbo
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
| Form factor |
Cube
|
Midi Tower
|
N/A
|
Full Tower
|
N/A
|
N/A
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
White
|
Black
|
Grey
|
N/A
|
| Number of 3.5" bays |
3 to 4
|
6 to 7
|
1 to 2
|
N/A
|
1 to 2
|
N/A
|
| Power supply included |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
4
|
2
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
1
|
1
|
N/A
|
1
|
N/A
|
N/A
|





