We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Jonsbo MOD3-White/window Open-Air Full Tower Case
SKU
MOD3 WHITE
Category: Cases
| Type | PC |
|---|---|
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | ATX,EATX,ITX,Micro ATX |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| SKU | MOD3 WHITE |
| EAN | 6970620550091 |
| Manufacturer | Jonsbo |
| Availability | In Stock |
MOD3 is the third innovative high-end open type advanced case which internet cafe personnel and water-cooling fanciers have participated in the development. It provides users a powerful water cooling and cool light effect display platform. MOD3 is made from the element of aluminum magnesium plate and tempered glass, the aluminum magnesium alloys are made from 2.5+2mm thickness plate with double side sand blasting anodic process, regardless of internal and external parts have strong metal texture. Glasses are made from the element of auto industrial graded tempered glasses, and the thickness is 4mm. The case overall weighed 8kg.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, micro ATX |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Number of HDDs supported | 1 |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 19.5 cm |
| Type | PC |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Indication | |
| Illumination | Yes |
| Ergonomics | |
| On/off button | Yes |
| Design | |
| Material | Aluminium |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, micro ATX |
| Suitable for | Gaming |
| Side window | Yes |
| Illumination | Yes |
| Product colour | White |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 19.5 cm |
| Type | PC |
| On/off button | Yes |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Power supply | |
|---|---|
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Number of HDDs supported | 1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 232 mm |
| Depth | 647 mm |
| Height | 620 mm |
| Weight | 8 kg |
You may also be interested in
| Product |
New
Jonsbo MOD3-White/window Open-Air Full...
Login for pricing
|
Recommended
Phanteks Evolv X Midi Tower Black
Login for pricing
|
Popular
Jonsbo MOD3-Grey/window Open-Air Full...
Login for pricing
|
Jonsbo TR03-A BLACK computer case Cube
Login for pricing
|
Jonsbo TR03 Silver aluminium front pan...
Login for pricing
|
Bestseller
HYTE Y60 Midi Tower Black
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MOD3 WHITE
|
PH-ES518XTG_DBK01
|
MOD3 GREY
|
TR03-A BLACK
|
TR03-A SILVER
|
CS-HYTE-Y60-B
|
| Manufacturer |
Jonsbo
|
Phanteks
|
Jonsbo
|
Jonsbo
|
Jonsbo
|
HYTE
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
N/A
|
PC
|
| Form factor |
N/A
|
Midi Tower
|
N/A
|
Cube
|
N/A
|
Midi Tower
|
| Product colour |
White
|
Black
|
Grey
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Number of 3.5" bays |
1 to 2
|
6 to 7
|
1 to 2
|
3 to 4
|
N/A
|
2 to 3
|
| Power supply included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
N/A
|
2
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
N/A
|
1
|
N/A
|
1
|
N/A
|
1
|





