We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Phanteks PH-VGPUKT_02 computer case part Universal GPU bracket
SKU
PH-VGPUKT02
Category: Case Parts & Lighting
| SKU | PH-VGPUKT02 |
|---|---|
| EAN | 0886523001508 |
| Manufacturer | Phanteks |
| Availability | In Stock |
The Phanteks Vertical GPU kit allows users to mount a graphics card vertically in their case. The kit includes a 220mm PCI riser cable as well as the universal bracket.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Universal |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Easy to attach | Yes |
| Type | GPU bracket |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 165 mm |
| Depth | 165 mm |
| Height | 241.3 mm |
| Weight | 430 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Universal |
| Easy to remove | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Easy to attach | Yes |
| Type | GPU bracket |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Phanteks PH-VGPUKT_02 computer case pa...
Login for pricing
|
LIAN LI Lncool Ii-1X Compuer Cse
Login for pricing
|
Popular
Lian Li O11DMINI-1W-4 computer case pa...
Login for pricing
|
Kolink PCI-E Gen 4.0 Riser Cable 90 De...
Login for pricing
|
Recommended
Phanteks NV5 Full Tower RGB Light Enha...
Login for pricing
|
Bestseller
Phanteks NV9 Mini Tower LED strip
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PH-VGPUKT02
|
LAN2-1X
|
O11DMINI-1W-4
|
PGW-AC-KOL-066
|
PH-PLEDKT_NV5_DBK01
|
PH-PLEDKT_NV9_DBK01
|
| Manufacturer |
Phanteks
|
LIAN LI
|
LIAN LI
|
Kolink
|
Phanteks
|
Phanteks
|
| Type |
GPU bracket
|
N/A
|
GPU bracket
|
N/A
|
RGB Light Enhancement Kit
|
LED strip
|
| Compatible chassis type |
Universal
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
Full Tower
|
Mini Tower
|





