We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Phanteks PH-NELEDKT_M5_WT01 computer case part Universal LED strip
SKU
PH-NELEDKT_M5_WT01
Category: Case Parts & Lighting
| SKU | PH-NELEDKT_M5_WT01 |
|---|---|
| EAN | 0886523002697 |
| Manufacturer | Phanteks |
| Availability | In Stock |
Digital RGB Neon LED Kit
Phanteks’ NEON Digital-RGB LED strips provide the smoothest lighting effect with many mounting positions to highlight your system. NEON has the perfect length to light up the contour of an ATX motherboard, chassis or other hardware component. Its easy to use and secure mounting set lets you choose which hardware to highlight with a diffuse ray of light from the NEON LED strip.
Phanteks’ NEON Digital-RGB LED strips provide the smoothest lighting effect with many mounting positions to highlight your system. NEON has the perfect length to light up the contour of an ATX motherboard, chassis or other hardware component. Its easy to use and secure mounting set lets you choose which hardware to highlight with a diffuse ray of light from the NEON LED strip.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Universal |
| Light colour | Multicolour |
| Connector 2 | Phanteks 3-pin (male) |
| Connector 1 | Phanteks 3-pin (female) |
| Type | LED strip |
| Product colour | Black |
| Mean time between failures (MTBF) | 20000 h |
| Number of bulbs | 38 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Power | |
| Input voltage | 5 V |
| Power consumption (max) | 5.7 W |
| Output current | 1.14 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Technical details | |
| Compatible chassis type | Universal |
| Light colour | Multicolour |
| Connector 2 | Phanteks 3-pin (male) |
| Connector 1 | Phanteks 3-pin (female) |
| Type | LED strip |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Phanteks PH-NELEDKT_M5_WT01 computer c...
Login for pricing
|
Popular
Lian Li Q09-1B mounting kit Black
Login for pricing
|
Kolink PCI-E 3.0 16x Riser Cable 180 D...
Login for pricing
|
Kolink PCI-E 3.0 16x Riser Cable 180 D...
Login for pricing
|
LIAN LI LancooI II Mesh Front Panel Wh...
Login for pricing
|
Recommended
LIAN LI O11D EVO Additional I/O Kit -...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PH-NELEDKT_M5_WT01
|
Q09-1B
|
PGW-AC-KOL-013
|
PGW-AC-KOL-014
|
LAN2M-PW
|
O11DE-3W
|
| Manufacturer |
Phanteks
|
LIAN LI
|
Kolink
|
Kolink
|
LIAN LI
|
LIAN LI
|




