We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lian Li O11DE-5X computer case part Full Tower I/O shield
SKU
O11DE-5X
Category: Case Parts & Lighting
| SKU | O11DE-5X |
|---|---|
| EAN | 4718466011367 |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
O11D EVO Top I/O Kit
Specifically designed for users who like to place their O11D EVO build underneath their desk, the top I/O kit relocates the ports of the I/O module and replaces the original top aluminum strip with a top I/O port accessory made of the same high-quality materials.
ANOTHER OPTIONAL I/O LOCATION
Through a few simple steps, the I/O module can be moved from the bottom of the case to the top, which creates the 4th optional I/O placement location. By taking out the I/O cables from the I/O module box, they can be relocated in the top I/O kit. Please note that the audio/mic port needs to be placed towards the front of the case.
Specifically designed for users who like to place their O11D EVO build underneath their desk, the top I/O kit relocates the ports of the I/O module and replaces the original top aluminum strip with a top I/O port accessory made of the same high-quality materials.
ANOTHER OPTIONAL I/O LOCATION
Through a few simple steps, the I/O module can be moved from the bottom of the case to the top, which creates the 4th optional I/O placement location. By taking out the I/O cables from the I/O module box, they can be relocated in the top I/O kit. Please note that the audio/mic port needs to be placed towards the front of the case.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Full Tower |
| Type | I/O shield |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Lian Li O11D EVO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Thickness | 2 mm |
| Width | 466.4 mm |
| Depth | 65.7 mm |
| Height | 20.5 mm |
| Technical details | |
| Compatible chassis type | Full Tower |
| Type | I/O shield |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Lian Li O11D EVO |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lian Li O11DE-5X computer case part Fu...
Login for pricing
|
Popular
Lian Li Q09-1B mounting kit Black
Login for pricing
|
Recommended
Jonsbo VC-1 Universal Graphic card hol...
Login for pricing
|
Kolink PCI-E 3.0 16x Riser Cable 180 D...
Login for pricing
|
New
Kolink Unity Nexus Landscape Front Pan...
Login for pricing
|
Kolink Unity Nexus Radial Front Panel...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
O11DE-5X
|
Q09-1B
|
VC-1 BLACK
|
PGW-AC-KOL-013
|
UNITY NEXUS LANDSCAPE
|
UNITY NEXUS RADIAL
|
| Manufacturer |
LIAN LI
|
LIAN LI
|
Jonsbo
|
Kolink
|
Kolink
|
Kolink
|
| Type |
I/O shield
|
N/A
|
Graphic card holder
|
N/A
|
Front panel
|
Front panel
|
| Compatible chassis type |
Full Tower
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|





