We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lian Li O11D Evo XL Universal GPU bracket
SKU
O11DEXL-1W
- Upright graphics card accessories for O11D EVO XL
- New mounting angle for GPU opens room for unrestricted chimney-style configuration
- Designed for large GPUs such as 40 series GPUs
Category: Case Parts & Lighting
| SKU | O11DEXL-1W |
|---|---|
| EAN | 4718466013927 |
| Manufacturer | LIAN LI |
| Availability | In Stock |
OPTIMIZED FOR DIRECT COOLING
The GPU standing upright next to the motherboard creates a chimney-style airflow, moreover the ability to mount intake fans behind the GPU effectively controls the GPU temperature.
SIMPLE INSTALLATION
The upright GPU kit mounts directly to the side fan bracket, which makes the installation easier.
TWO DIRECTION INSTALLATION
The GPU can be flipped with the side bracket, letting you decide to have the GPU ports at the top or bottom.
The GPU standing upright next to the motherboard creates a chimney-style airflow, moreover the ability to mount intake fans behind the GPU effectively controls the GPU temperature.
SIMPLE INSTALLATION
The upright GPU kit mounts directly to the side fan bracket, which makes the installation easier.
TWO DIRECTION INSTALLATION
The GPU can be flipped with the side bracket, letting you decide to have the GPU ports at the top or bottom.
| Features | |
|---|---|
| Compatible chassis type | Universal |
| Number of graphics cards supported | 1 pc(s) |
| Type | GPU bracket |
| Material | Metal |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 93.5 mm |
| Depth | 145 mm |
| Height | 80 mm |
| Technical details | |
| Compatible chassis type | Universal |
| Number of graphics cards supported | 1 pc(s) |
| Type | GPU bracket |
| Material | Metal |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Lian Li O11D Evo XL Universal GPU brac...
Login for pricing
|
New
Lian Li BZ-516A computer case part Fro...
Login for pricing
|
Popular
Kolink Unity Adapt Quasar Front Panel...
Login for pricing
|
Kolink Unity Adapt Meridian Front Pane...
Login for pricing
|
Kolink Unity Adapt Skyscape Front Pane...
Login for pricing
|
Bestseller
Lian Li O11D Evo XL Universal GPU brac...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
O11DEXL-1W
|
BZ-516A
|
UNITY ADAPT QUASAR
|
UNITY ADAPT MERIDIAN
|
UNITY ADAPT SKYSCAPE
|
O11DEXL-1X
|
| Manufacturer |
LIAN LI
|
LIAN LI
|
Kolink
|
Kolink
|
Kolink
|
LIAN LI
|
| Type |
GPU bracket
|
Front panel
|
Front panel
|
Front panel
|
Front panel
|
GPU bracket
|
| Compatible chassis type |
Universal
|
N/A
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Universal
|





