We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Endgame Gear MPC450 Gaming mouse pad Blue
SKU
EGG-MPC-450-BLU
Login for pricing
Out Of Stock - for any questions or recommendations for similar/alternative products, please contact us.
450 x 400 x 3mm (WxDxH), Rubber, Blue
Category: Gaming Surfaces
| Product colour | Blue |
|---|---|
| SKU | EGG-MPC-450-BLU |
| EAN | 4251442503635 |
| Manufacturer | Endgame Gear |
| Availability | Out of Stock |
With the MPC450, Endgame Gear offers a high quality manufactured gaming mousepad for demanding gamers, which was developed for use in eSports tournaments. Its dark blue surface made of CORDURA® is particularly resistant, dirt - and water-repellent and offers excellent gliding properties. The bottom side of the gaming mousepad, which is coated with natural rubber, ensures a high degree of slip resistance.
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Material | |
| Material | Rubber |
| Technical details | |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Design | |
| Gaming mouse pad | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Rubber |
| Product colour | Blue |
| Performance | |
|---|---|
| Gaming mouse pad | Yes |
| Wrist rest | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Rubber |
| Product colour | Blue |
| Ergonomics | |
| Wrist rest | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 400 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Endgame Gear MPC450 Gaming mouse pad B...
Login for pricing
|
Endgame Gear MPJ450 Gaming mouse pad B...
Login for pricing
|
Endgame Gear MPC450 Cordura Gaming mou...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|
| SKU |
EGG-MPC-450-BLU
|
EGG-MPJ-450-SPT-GRN
|
EGG-MPC-450-BLK
|
| Manufacturer |
Endgame Gear
|
Endgame Gear
|
Endgame Gear
|
| Product colour |
Blue
|
N/A
|
Black
|


